TERVISLIK TOITUMISKAVA TÄISKASVANUTELE

12.0032.00

Pakume nii 1-nädalaseid toitumiskavasid kui ka 3-nädalast komplekti.

Tootekood: - Kategooriad: ,

Kirjeldus

TERVISLIK TOITUMISKAVA TÄISKASVANUTELE

Meie toitumiskavad on koostatud portsjonipõhiselt ja toitainete tervislikku tasakaalu arvestades.

Valkude, rasvade ja süsivesikute sisaldused jäävad Eesti ja Põhjamaade toitumissoovitustes toodud normide piiresse, küllastunud rasvhapete sisaldus ei ületa piirnormi ehk 10% ka juhtudel, kus rasvade üldine sisaldus on Põhjamaade toitumissoovituste ülemise piiri ehk 40% lähedal. Kiudainete ja vitamiinide-mineraalainete sisaldus on kõrge, mõne toitaine osas isegi kordades kõrgem kui päevane minimaalne vajadus. Kaltsiumi jt mineraalainete vajaduse rahuldamiseks toonitame nii kuivatatud kui värskete maitseürtide kasutamise vajalikkust toiduvalmistamisel. Piisava joodikoguse saamiseks tuleb kasutada teiste soolade kõrval ka jodeeritud soola või lisada menüüsse natuke vetikaid. D-vitamiini annab piisavalt rasvane kala – kui menüüs on kalatoit, siis võime seda vitamiini võrreldes päevase vajadusega isegi rohkem saada.

Toitumiskava tagab organismile vajaliku kaloraaži, kuid inimeste füsioloogiliste erinevuste tõttu ei saa tervislik toitumine põhineda vaid üldistel kalorinormidel. Portsjonite suurused on meestele, naistele ja lastele erinevad – naised ja lapsed söövad meestest vähem, seega on ka nende portsjonid väiksemad. Mõni inimene vajab individuaalsete iseärasuste tõttu vähem kaloreid, teine rohkem. Kui näidatud kogust on teie jaoks palju, vähendage portsjoni suurust, kui vähe, suurendage seda.

Kui soovite võtta rohkem liha või tarbida rohkem piimatooteid, siis võite nende toiduainete koguseid natuke suurendada (v.a. magustatud piimatooteid). Seda aga juhul, kui te köögiviljade, puuviljade jt taimsete toiduainete osakaalu menüüs ei vähenda.

Süsivesikute ja valkude osakaal võib jääda liiga väikeseks suure kehakaaluga või aktiivselt sportivatele inimestele. Sellisel juhul valige endale kõrgema kaloraažiga menüü – sobib nt harrastussportlase menüü (annab 2500-2700 kcal päevas).

Toidukordade vahe võiks olla umbes 2,5-3 tundi.

Kui kõht läheb põhitoidukordade vahel tühjaks, võib võtta täiendavaid vahepalasid kas puuviljade, seemnete-pähklite või toore aedvilja näol (nt redist, kirsstomatit,  värsket või hapukurki, paprikaviile, lillkapsaõisikuid). Lõuna- ja õhtusöögi kõrvale võib lisaks võtta viilu täisteraleiba, samuti võib soovi korral võtta veel ühe hilisõhtuse vahepala, valides selle näiteks menüüdes pakutud vahepalade hulgast.

Menüü ei kajasta jooke. Parim jook on puhas vesi, mida võiks juua toidukordade vahel. Üks tass hommikukohvi ja paar tassi rohelist vm teed päeva jooksul sobivad samuti hästi. Vältige magustatud jooke.

Kui soovite rohkem infot, vajate täiendavat nõustamist või tekib lisaküsimusi, kirjutage meie nõustajatele aadressil info@toitumisjuhised.ee .

Menüü on koostanud toitumisterapeut Annely Soots

Lisainfo

Vali endale toitumiskava

1. nädal, 2. nädal, 3. nädal, 3 nädalat