Gluteeni- ja/või piimavabad tooted meie kauplustes

Gluteeni- ja/või piimavabale dieedile minnes võib esmapilgul olla ehmatav, et enam ei saagi midagi süüa. Võib tunduda, et piima ja nisu (ja teisigi gluteeni sisaldavaid teravilju) on lisatud pea igasse toitu. Tegelikult pole asi üldse nii hull, üha enam jõuavad ka meie poelettidele spetsiaalsed tooted, mis on mõeldud asendama piima või nisu sisaldavaid toiduaineid. Järjest enam jõuab müügile ka veganitele mõeldud tooteid, mis piima ei sisalda.

Millele poes käies tähelepanu pöörata?

  1. Loe alati toodete silte. Piima ja gluteeni võib leiduda ka sellistes toiduainetes, millest ei oskaks seda oodata.
  2. Tea, mida vältida. Piimavabal dieedil olles ei tohi tarbida toiduaineid, milles leidub piima või piimatooteid (või, jogurt, keefir, koor, piimapulber jne), aga ka lõssi- või vadakupulbrit (sisaldavad samuti piimavalku). Gluteenivabal dieedil olles ära tarbi tooteid, mille koostises on nisu, otra, rukist, kaera või nende teraviljade jahu (kui ei ole märgitud, et tegemist on gluteenivaba kaeraga).
  3. Leia üles õiged vahekäigud. Enamikes poodides on spetsiaalsed vahekäigud, kus on veganitele mõeldud tooted (ei sisalda lehmapiima ega muud loomset valku) ja gluteenivabad toiduained, tihti asuvad need tervisetoodete läheduses. Paljudes poodides võib ka tavalettidelt piima- ja gluteenivabu tooteid leida – tuleb lihtsalt silte lugeda või kaupluse töötajatelt infot küsida.
  4. Leia asendusi. Kohvikoort asendab nt India pähkli piim või mandlipiim (kui soovitakse natuke magusamat maitset), hapukoort kaerakoor, rõõska koort kookoskoor (nt kastmete valmistamiseks), piimašokolaadi tume šokolaad ja tooršokolaadid jne. Gluteeni või piima sisaldavaid tooteid asendavate toiduainete valik meie kauplustes üha laineb.
  5. Väljas söömas käies ära häbene toidu koostist uurida. Enamikes söögikohtades on teenindajad informeeritud toitude piima- ja gluteenisisaldusest ning oskavad anda infot ka võimalike allergeenide kohta. Alati on võimalik tellida toit näiteks ilma juustu või kastmeta (kui kastmes on piima või gluteeni), samuti paluda toidus kaste või muud lisandid sobivamate vastu vahetada.

Allpool toome valiku tootjatest, kelle piima- ja/või gluteenivabad tooted meie poodides saadaval on.

ALPRO

Alpro pakub erinevaid taimseid piimasid (kookos-, kaera-, soja-, mandli- jne), jogurteid, kastmeid, jäätiseid, pudinguid. Tooteid leiab hästi varustatud kauplustest.

SCHÄR

Schär pakub laia valikut gluteenivabu tooteid. Paljud tooted on ka piimavabad, kuid mitmed tooted sisaldavad siiski piimavalku. Schäri valikust leiate küpsiseid, küpsetisi, pitsapõhju, saia, leiba jne. Tooteid leiab hästi varustatud kauplustest.

VALSOIA

Valsoia pakub erinevaid piimavabasid määrdeid, jogurteid, kastmeid, jäätiseid. Tooteid leiab hästi varustatud kauplustest (nt Rimi).

OATLY

Oatly pakub erinevaid piimavabasid taimseid piimajooke, jäätiseid, määrdeid ja kastmeid. Tooteid leiab hästi varustatud kauplustest (nt Prisma).

NB! Kuna Oatly tooted on valmistatud kaerast, ei ole tegu gluteenivabade toodetega.

PROVENA

Provena pakub erinevaid gluteenivabasid tooteid – jahusid, küpsetussegusid, küpsiseid, kaerahelbeid. Kõik tooted on garaneeritult gluteenivabad. Tooteid leiab hästi varustatud kauplustest.

TESCO FREE FROM SARI

Prismas leitav Tesco FREE FROM sari pakub laia valikut gluteeni- ja piimavabasid tooteid (kalapulgad, sibularõngad, jäätised, jahud, küpsised jne). Igale pakendile on märgitud, mille vaba antud toode on (gluteen, muna, piim, suhkur jne) – kuna  valik varieerub, on oluline silte lugeda.

VIOLIFE

Violife 100% vegan tooteid on võimalik leida hästi varustatud kauplustest (nt Prisma). Valikus on mitmed juustud (sh erinevate maitsetega, nt suitsumaitseline. Aga ka pitsajuust, mis kuumutamisel sulab) ja määrded.

SOYATOO

Valik taimseid vahukoori. Leidub suuremates hästivarustatud kauplustes (nt Coop).

LA MUU

Mitmed La Muu jäätised on sobilikud ka veganitele ehk ei sisalda lehmapiima (sorbetid, maapähklijäätis, brownie jäätis). NB! Brownie jäätis sisaldab nisujahu. 

MARTA PAGAR

Marta Pagaril on neli gluteenivabat toodet (2 leiba ja 2 kooki), mis kannavad üle-euroopalise litsentsilepingu alusel gluteenivaba kaubamärki. Tooted on ka piimavabad. Saadaval suuremates kauplustes.

Rohkem gluteenivabasid tooteid on võimalik leida Eesti Tsöliaakia Seltsi kodulehelt. Ökopood Via Naturale pakub laia valikut gluteeni- ja piimavabasid tooteid. Oleme ka siia toonud väikese valiku eesti kaubanduses kättesaadavatest piima- ja/või gluteenivabadest toodetest:

PAULIGI jääkohvid

Hästi varustatud poodidest (nt Selver) on võimalik leida Pauligi vegan jääkohvisid (mandli- ja kaerapiimast). Tooted on piimavabad.

NOA hummused 

Hästi varustatud poodidest on võimalik leida maitsvaid NOA hummuseid, mida kasutada kas dipina, võileivamäärdena või mõnel muul meelepärasel viisil.

VEGAN DELI juustud

Hästi varustatud poodidest (nt Selver) on võimalik leida Vegan Deli piimavabasid juustusid.

NATURE MOI juustud

Hästi varustatud poodidest (nt Selver ja Rimi) on võimalik leida Nature Moi piimavabasid juustusid.

BEDDA juustud

Hästi varustatud poodidest (nt Selver) on võimalik leida Bedda piimavabasid juustusid.

WILMERSBURGER juustud

Hästi varustatud poodidest on võimalik leida Wilmersburger piimavabasid juustusid.

BALTAIS kohukesed

Hästi varustatud poodidest (nt Selver ja Rimi) on võimalik leida kahte sorti vegan kohukesi (kookose ja šokolaadi). Tooted on piimavabad.

MAGNUM vegan jäätis 

Võimalik leida hästi varustatud poodidest (nt Coop ja Prisma).

SWEDISH GLACE piimavabad väikesed jäätised

Võimalik leida hästi varustatud poodidest (nt Rimi ja Prisma). Tootevalikus nii koonusjäätised (saadaval ühekaupa) kui ka pulgajäätised (tavaliselt mitu tükki pakis).

SWEDISH GLACE piimavabad suured jäätised

Võimalik leida hästi varustatud poodidest (nt Rimi ja Prisma).

KOKO piimavabad jogurtid 

Võimalik leida hästi varustatud poodidest (nt Rimi ja Coop). Pakis 2 jogurtit, saadaval erinevad maitsed.

GRANAROLO piimavabad jogurtid 

Võimalik leida hästi varustatud poodidest (nt Rimi ja Coop). Pakis 2 jogurtit, saadaval erinevad maitsed.

Gluteenivabad makaronid 

Hästi varustatud poodidest on võimalik leida erinevaid gluteenivabasid makarone, üheks näiteks on Panzani makaronid (saadaval nii torukesed, spagetid kui ka dinosaruse kujuga makaronid lastele), nähtavad ka pildil.

Gluteenivabad makaronid on tehtud erinevatest jahudest, näiteks maisi-, kinoa- või tatrajahust.

BON SOJA joogipuber 

Sojajooki soovitatakse isikutele, kes ei saa tarbida lehmapiima. Sojajoogipulbrit saab lisada kohvile ja teele, valmistada kokteile, pudinguid, lisada suppidele ja purtrudele. Saadavalt hästi varustatud kauplustes (ka Via Naturale e-poes).

NB! Väga hea kohvipiima asendaja!

Kookospiim 

Üks võimalusi piimatooteid (piima, koort) küpsetamisel asendada, on kasutades kookospiima. Kookospiima ostes on samuti tarvis koostist lugeda, kuna mitte kõik kookospiimad ei ole piimavabad. Kookospiima soovitame valida võimalikult suure kookose sisalduse järgi. Saadaval enamus kauplustes.

Pildil on näha Santa Maria kookospiima.

NATURE’S CHARM kookospiimast vahukoor 

Saadaval vaid hästi varustatud kauplustes.

NATURE’S CHARM kookospiimast kondenspiim 

Saadaval vaid hästi varustatud kauplustes (nt Via Naturale e-poes).

Galetid 

Galetid on hea vaheldus saiale või leivale. Galette on palju erinevaid, soovitame osta täisterast valmistatud galette (näiteks mitmevilja-, riisi-, tatragalette). Maiustamiseks sobivad hästi tumeda šokolaadiga kaetud galetid. Saadaval enamus kauplustes.

Pildil on näha Kupiec firma riisigaletid.

EAT REAL krõpsud 

Eat Real krõpsud on valmistatud tervislikumast toorainest kui tavalised kartulikrõpsud, tootevalikus on näiteks krõpsud hummusest, kinoajahust, ja läätsejahust. Tooted on piima- ja gluteenivabad.